Otthonunk, munkahelyünk egészséges levegőjének biztosítása nem ér véget ott, hogy megrendeltük és beszereltettük a klímát. Ahhoz, hogy a berendezés folyamatosan friss és tiszta levegővel lássa el a helyiséget, nagyon fontos a rendszeres karbantartás és tisztítás. Hogy miért fontos mindez? Elég, ha csak belegondolunk mondjuk egy tésztaszűrő használatába: azt is minden alkalommal elmossuk, ellenkező esetben eldugul, bekoszolódik és használhatatlanná válik. Ugyanez a helyzet klímákkal is, függetlenül attól, hogy hűtésre vagy fűtésre használjuk. A garanciális időszakban évente kétszer, ősszel és tavasszal kell átnézni és tisztítani a klímát. Az alap klíma-karbantartás magában foglalja a kültéri hőcserélő sűrített levegős tisztítását, valamint a beltéri egység portalanítását, fertőtlenítését, gombátlanítását. Ha ezeket a munkákat nem végezzük el, ha nem tisztítjuk ki alaposan a berendezést, úgy az büdös levegőt fújhat ki. Fontos emellett a szűrők tisztítása, a rendszer tömörségi vizsgálata, valamint a gáznyomás és a kifújt levegő hőmérsékletének ellenőrzése. A munkálatok általában fél órát vesznek igénybe, és a munkafolyamatot a garancia lejárta után is jobb szakemberre bízni.
Hogyan koszolódik a klíma?
Minden egyes berendezés folyamatosan nagy mennyiségű levegőt áramoltat át a hőcserélőn, ez a levegő pedig különböző szennyeződésekkel érkezik, pollenek, porszemek, különböző baktériumok és penészgombák formájában, hogy csak a legelterjedtebbeket említsük. Ezeknek a szennyeződéseknek egy része lerakódik a hőcserélő felületén, ezzel pedig nemcsak a berendezés hatékonysága csökken, de nem is lesz optimális a működés, hiszen nem lesz tiszta a levegő, amit visszafúj a helyiségbe.
Miért nem szabad megspórolnunk a karbantartást?
Röviden összefoglalva azért, mert csak a megfelelően karbantartott és rendszeresen tisztított berendezés biztosít egészséges környezetet és tiszta levegőt, és mert csak így garantált a klíma ideális áramfogyasztása, valamint a készülék garanciája. Valamint:
- Mert a folyamatosan és szakszerűen karbantartott, tisztított klíma csökkentheti az allergiás tüneteket, mivel megszűri az allergén polleneket, és nem engedi azokat a beltéri levegőbe.
- Mert tartós elhanyagolás esetén a halálos legionella baktériumai is megtelepedhetnek a klímában, onnan pedig a levegőből belélegezve veszélyes betegséget okozhatnak. A légionella baktérium és a toxikus gombák elszaporodását speciális, vegyszeres kezeléssel akadályozhatjuk meg.
- A megfelelően és rendszeresen tisztított klímában nem telepszenek meg és szaporodnak el a penészgombák, így azok spórái sem jutnak a levegőbe.
- A szennyeződések lerakódása esetén megnőhet az energiafogyasztás és csökkenhet a klíma teljesítménye. Szélsőséges esetben igen költséges javítást is eredményezhet, ha elhanyagoljuk a tisztítást: kompresszorcserére is szükség lehet.
- A beltéri egység hőcserélőjén kondenzvíz képződhet, ami a gyűjtőtálcán és a hozzá tartozó vízelvezető rendszerben penészedést, algalerakódást okozhat. A kellemetlen szak és a baktériumok felszámolása fertőtlenítéssel oldható meg.
- A klímaberendezéseket gyártó cégek a jótállás alapfeltételeként határozzák meg az időszakos karbantartást, vagyis ennek hiányában megszűnik a készülék garanciája.
- Rendszeres karbantartással garantálható csak a gyártó által előrejelzett 15-20 éves élettartam.
Hogyan zajlik a karbantartás?
- A nagyjából fél órás munkafolyamat alatt a szakember először eltávolítja a kültéri egység burkolatát, majd a hőcserélőt (kondenzátort) vegyszerrel kitakarítja, az esetleges korróziót eltávolítja. Ellenőrzi a villamos kötések állapotát, valamint azt, hogy a hűtőközeg megfelelő mennyiségben jelen van-e, áramfelvételt is mér.
- A beltéri egység burkolatának eltávolítása után következik a hőcserélő, vagyis az elpárologtatót kitakarítása, fertőtlenítése és a felületi hőmérséklet ellenőrzése.
- A légszűrőket tisztítjuk, szükség esetén cseréljük.
- Az elektromos egységeket is átvizsgáljuk, ellenőrizzük.
- Szükség esetén elemcsere a távirányítóban.
Mi az a legionella baktérium és miért veszélyes?
Egy olyan baktérium, ami szereti a vizet, így mindenhol megtalálható, ahol úgynevezett pangó melegvíz van. A háztartási melegvízrendszerek nagy részében megtalálható, például a zuhanyzófejben is, de a lehetséges fertőző források között vannak a szobaszökőkutak, akváriumok, kerti locsolók, pezsgőfürdők, hűtőtornyok, párásító perendezések és a klímák is.
Nevét az első nagy pusztításáról kapta, amikor a ’70-es években az “Amerikai Légionáriusok” nevű szervezet nagygyűlésén tüdőgyulladás-járványt okozott. 182-en megbetegedettek, 29-en belehaltak a betegségbe. A kórokozót azonosítva egy addig ismeretlen baktériumot fedeztek fel, amit legionella pneumophila-nak, vagyis légionárius tüdőgyulladásnak neveztek el. A Legionella nemzetségből 16 fajta képes az úgynevezett legionella előidézésére az embernél. A betegséget okozó baktériumok vizes környezetben bárhol előfordulhatnak, függetlenül attól, hogy milyen minőségű és összetételű a víz. Vastag és ellenálló sejtfaluk miatt a vízművekben alkalmazott klóros és ózonos fertőtlenítési eljárások sem fognak ki rajtuk, ezért fontos, hogy speciális anyaggal akadályozzuk meg elszaporodásukat a klímaberendezésekben.
Bőrre, sebbe vagy a tápcsatornába kerülve nem okoznak fertőzést, csak akkor betegítik meg az embert, ha a tüdőbe kerülnek a baktériumok. Ez úgy fordulhat elő, ha belélegezzük a legionella baktériumot tartalmazó aeroszol méretű vízcseppeket. Így tehát azok a berendezések a fertőzés elsődleges forrásai, melyekben ideálisak a körülmények a baktérium elszaporodásához, és amelyek üzemszerűen bocsátanak aeroszol méretű vízcseppeket a környezetükbe. Valamint az olyan légtechnikai berendezések, amelyekben nincsen nedvesítés, de a felületi hűtőn kondenzálódó víz üzemszünetben olyan hőmérsékletre emelkedik, ami kedvez a baktérium szaporodásának, majd a nagy sebességgel áramló levegő a környezetbe küldi a fertőzött vízcseppeket.
A legionella tünetei
A betegség kezdeti tünetei leginkább az influenzához hasonlítanak, izomfájdalom, láz és fejfájás jelentkezik leggyakrabban. Az esetek nagy többségében azonban a fertőzés enyhe lefolyású, szinte nem is lehet észrevenni. Sajnos ebben rejlik a legnagyobb veszélye, mivel nincs olyan egyéni jellege, amiből egyértelmű és könnyű lenne a felismerése. A későbbi tünetek közé tartozik a nagyon magas láz, száraz köhögés lép fel, amik már a tüdőgyulladást jelzik. Ehhez súlyos szövődmények, emésztőrendszeri és idegrendszeri panaszok is kapcsolódhatnak. Ezeket észlelve azonnal orvoshoz kell fordulni!